Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital EstetikMENÜ
Hormonlu Spiral
Hormonlu Spiral

Hormonlu spiral nedir?

Hormonlu spiral haznesi olan, bu haznenin içinde progesteron olan ve rahimin içerisine progesteronu lokal olarak salan, dolayısıyla vücutta sistematik progesteron etkisi yaratmayan ve bu hormonun etkisinden memenin korunmasını sağlayan, normal bakırlı spirallerden gebelikten koruyuculuğu daha fazla olan ve diğer spirallerin aksine dış gebelik riskini azaltan bir spiral türüdür.

Hormonlu spirallerin gebelikten koruyuculuktan başka ek yararları nelerdir?

  • Adet sancılarını azaltması veya tamamen yok etmesi.
  • Adet kanamasının miktarını azaltmak veya kesmek ve bu şekilde kanamaları aşırı olan kadınların tedavisinde bu tür spiral, kanamayı azaltmak ve demir eksikliği anemisini önlemek için bir tedavi aracı olarak kullanılabilir. 

Anormal vajinal kanaması olan her kadına tedavi amacıyla hormonlu spiral takılabilir mi?

Anormal vajinal kanaması olan bir kadına normal bakırlı spiral takmaktan uzaklaşırız. Çünkü bu tarz spirallerin kanamayı arttırıcı etkisi olur. Hormonlu spirallerin ise kanamayı azaltıcı etkisi var ama hormonlu spiral takmadan önce anormal vajinal kanamanın nedenininden emin olmak lazım. Onu araştırıp ve uygun tedavi yöntemini belirleyip ona göre hormonlu spiral uygulayıp uygulamama kararı verilir.

Hormonlu spiralin fiyatı nasıl?

Hormonlu spirallerin fiyatları normal spirallere göre daha yüksektir.

Hormonlu spiral kaç yıl takılı kalabilir?

Bu spiraller takıldıktan sonra 5 yıl süresince etkildie.

Peki bu hormonlu spirallerin yan etkileri var mı?

Kesinlikle korkulacak yan etkisi yok,bu spirallerin yan etkisi adet kanamasını azaltmasıdır. Ayrıca %25 hastada adet kanamasını tamamen kesebilir. Bu da aslında istenen bir yan etki. Çünkü kadının fazla kanamasını azaltarak kansızlıktan korur ve sosyal aktivitesini serbestçe sürdürmesini sağlar.

Adet kanamasını kesiyor derken bu menopoz mu demek?

%25 hastada adetin kesilmesine neden olur. Fakat bu etki spiralin takılı olduğu süre için geçerlidir, yani spiral çıkarıldığı zaman adet kanamaları tekrar eskisi gibi görülmeye başlar. Ayrıca spiral varken adet kesildiğinde menopozdaki gibi sıcak basmaları ve diğer menopoz şikayetleri söz konusu değil.

Peki bu spiral kanamayı azalttığında vücuttaki fazla kanın atılmasını engellemiş olmuyor mu?

Adet kanaması rahim içi tabakasının hormonlar etkisiyle kalınlaşıp sonra o tabakanın dökülmesinden oluşur. Hormonlu spiral ise saldığı progesteron hormonuyla rahim içi tabakasına lokal etki yaparak kalınlaşmasını engeller. Dolayısıyla kalınlaşmayan o tabaka dökülmez ve sonuç olarak kanama az olur veya olmaz.

Peki adet azalırsa veya kesilirse bu kadını sinirli ve stresli yapmaz mı ?

Adette rahatlamayı sağlayan adet kanamasının dışarıya atılması değil, adet döneminde olan hormonal değişikliklerdir. Hormonlu spiralin etkisi lokal olduğu için vücuttaki hormonal dengeyi değiştirmez. Dolayısıyla ekstradan sinirlilik, stres veya şişkinlik hissi yaratmaz.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
RANDEVU TALEBİ
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluDoç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital Estetik
0312 466 6605