Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital EstetikMENÜ

Kızlık Zarı Dikimi

Hastalar yoğun bir endişe ve kaygı ile kızlık zarı muayenesi veya kızlık zarı dikimi için gelirler. Tam bir ilişki olmasa da hafif kanamanın olması şüphesiyle pek çok genç bayan bekareti ile ilgili kesin emin olmak ister.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı bozulma şekline göre geçici kızlık zarı dikimi veya kalıcı kızlık zarı dikimi (hymenoplasti) mümkündür. Flep yöntemi yani kalıcı kızlık zarı dikiminde vajina duvarından alınan dokularla yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Geçici kızlık zarı dikimi ise evlenmeden veya cinsel birleşmeden 2-6 gün önce kızlık zarına dikiş konarak yapılır.

Her iki işlemde de lokal anestezi uygulanır ve 15-20 dakika süren yüksek riski olmayan operasyonlardır. Hem kalıcı hem de geçici kızlık zarı tamiri ile ilk ilişki sonrası gelen kanama elde edilir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada dış dudaklar yavaçca kenarlara itilerek yapılır. Bu konuda spesifik çalışan hekimler tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı zarar görmez. Kızlık zarı muayenesi bulguları hastaya net olarak kağıt üzerinde çizilerek bilgi verilir.

Tarif edilirken örneğin saat 7 hizasında bir adet yırtığınız var şeklinde anlatılır. Hiç cinsellik yaşamasa da bazen bisiklet kazası veya başka sporlar sonrası da kızlık zarı yırtılabilir veya zedelenebilir. Genç bayanlar Ankara ilinde bazı sağlık merkezlerine giderek kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarı ile ilgili kaygılarından kurtulabiliyor veya kızlık zarı dikimi yaptırabiliyor.

Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Kızlık Zarı Muayenesi Ankara merkezlerine başvuran hastalar çoğu zaman, çok yoğun kaygı içindedirler. Toplumumuzda kızlık zarının halen bekaretin simgesi olarak algılanması ve ilk gece mutlaka kanama olması gerektiği ile ilgili ciddi beklentilerin olması bu kaygı ve endişenin daha da yoğunlaşmasına neden olmaktadır.

Yapısal olarak pek çok çeşit kızlık zarı yapısı ile karşılaşmaktayız. Bu yapısal farklılıkların çok fazla olması da ilk gece birliktelikte kişiden kişiye farklı miktarlarda kanama oluşmasının temel nedenlerinden biridir. Kızlık Zarı Muayenesi çoğu genç yaşlarda olan hastalarımızda bu yüzden de kritik önem taşımaktadır. Bazı kızlık zarlarında özellikle esnek tipte olan kızlık zarlarında bazen hiç kanama olmaması hiçbir cinsel birliktelik veya genital bölgeye travma geçirmeyen hastalarda kanamanın olmaması nedeniyle ciddi bir sosyal ve psikolojik sorun olarak karşılarına çıkmaktadır.

Bir saat gibi yuvarlak dairemsi bir figür üzerinde mevcut yırtığın yerini saat 7 hizasında bir adet veya saat 3, saat 6, ve saat 11 hizasında yırtıklarınız mevcut şeklinde çizerek hastalara tarif edilmesi onların da kolay idrak etmelerine faydalı olacaktır. Kızlık zarı genç kızlarımıza çok küçük yaşlarından itibaren çok önemli bir yapı olarak anlatılması ve mutlaka çok iyi koruması gerektiği bozulması halinde ailelerinin namuslarına leke düşeceği gibi çok önemli mesajlar verilmesi nedeniyle kızlık zarıyla ilgili yoğun endişe duymalarına neden olmaktadır.

Yaşadıkları en ufak bir travma veya erkek arkadaşlarıyla yakınlaşma durumunda acaba kızlık zarı bozulma olmuş mudur kızlık zarı yırtılma olmuş mudur kızlık zarı zarar görmüş müdür kızlık zarında zedelenme olmuş mudur kızlık zarım eğer zedelendiyse veya çentik oluştuysa daha sonra yaşayacağım ilk birliktelikte kızlık zarında kanama olma şansı var mıdır gibi pek çok sorularla karşılaşılır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, kadın doğum uzmanları veya jinekologlar tarafından yapılmalıdır!

Jinekolojik muayene masasında hastanın genital bölgesinde dış dudaklar hafifçe tutularak kenara çekilir ve kızlık zarı yapısı gözlemlenir. Kızlık zarı muayenesi sırasında genelde ağrı veya acı hissedilmez. Hastalarımız adetliyken de bu muayene yapılabilir. Kızlık zarı muayenesi yapıldıktan sonra en ideali hastalarımıza kızlık zarı yapısını bir kağıda çizerek anlatmaktır.

Kızlık Zarı Muayenesi Hakkında

Kızlık zarı muayenesi sonrası eğer kızlık zarında ciddi bir yırtık veya zedelenme tespit edilmişse tabi bu durum hemen hemen tüm hastalarımız için tam bir kabus haline dönüşebiliyor. Çünkü hali hazırda veya sonraki ilişkisini maalesef ilk cinsel birlikteliğinde kızlık zarından gelecek kanama, kızlık zarı yırtılması, kızlık zarı zedelenmesi, kızlık zarı patlaması, kızlık zarı delinmesi, kızlık zarı parçalanması, kızlık zarı kanaması üzerinden şekillenmesi ister istemez toplumun oluşturduğu yoğun baskı nedeniyle kendisinin çok kötü hissetmesine neden olmaktadır. Bu aşamada uygulanan kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarı onarımı, kızlık zarı tamiri, geçici kızlık zarı dikimi, kızlık zarı yenilenmesi, kızlık diktirme, kızlık zarı diktirme şeklinde toplum içinde adlandırılan ameliyatlarla pek çok genç bayan için hayata tutunmada önemli bir zemin oluşturmaktadır.

Çoğu zaman tam bir cinsel birleşmeye hazır olmadan sevgilisi veya nişanlısı ile olan bir yakınlaşma veya sürtünme sonrası oluşan bu tip kızlık zarı yırtılması kızlık zarı zedelenmesi kızlık zarı patlaması kızlık zarı delinmesi kızlık zarı parçalanması kızlık zarı kanaması gibi durumlarda başarılı kızlık zarı dikimi kızlık zarı onarımı kızlık zarı tamiri kızlık zarı yenilenmesi kızlık diktirme kızlık zarı diktirme şeklinde toplum içinde adlandırılan ameliyatlarla uygulanmaktadır.

Kızlık zarı nedir? anatomik yapısı nasıldır?

Kızlık zarı iç yüzeyi mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıdadır ve vajinanın girişinden yaklaşık 1- 1,5 cm içerdedir. Aslında vajinanın gelişimi sırasında oluşmuş bir deri kıvrımıdır. Vajina girişini tamamen kapatmaz çünkü orta kısmında vajinal salgıların ve adet kanının dışarıya akmasını sağlayan açıklık vardır. İşlevsel bir fonksiyonu yoktur. Her insanın ağız, göz, burun yapısı nasıl farklı ise kızlık zarı yapısı farklıdır.

Kızlık zarının damarsal yapısı, kalın veya ince kenarlı oluşu, orta kısmında septa dediğimiz ince duvarsal yapının varlığı veya yokluğu, doku düzeyinde elastik yapısındaki farklılıklara gore yapısal çeşitlilikleri çok fazladır. Kişiler arasında kızlık zarı yapısı ve şeklindeki farklılıklar, ilk ilişki sonrası kanamanın miktarında da değişikliklere yol açar.

Kızlık zarı her kadında aynı mıdır?

Her kadının kızlık zarı farklılıklar gösterir. Bazı kadınlarda doğuşdan olmaya da bilir. Kişiler arasında kızlık zarı yapısı ve şeklindeki farklılıklar, ilk ilişki sonrası kanamanın miktarında da değişikliklere yol açar.

Kızlık Zarı Tipleri

Kaç çeşit /tip kızlık zarı vardır?

Tanımlanmış 7 farklı kızlık zarı şekli vardır. Bunlar;

Septalı Kızlık Zarı Muayenesi: Kızlık zarının orta kesminde oluşan bir uzantı, kızlık zarını ikiye böler ve ilk birlikteliğin çok zor olmasına veya fazla kanama olmasına neden olabilir. Bazen çiftler hiç ilişkiye giremez, böyle bir durumda kızlık zarı ve ortadaki septanın çıkartılması gerekebilir.

Kribriform Kızlık Zarı: Kızlık zarı orta kısmının kalburumsu bir görüntü oluşturacak şekilde deliksi bir yapısı vardır. Çok sık görülmese de kribriform tipde kızlık zarı olan kişiler cinsel ilişkiye giremeyecekleri için mutlaka cerrahi bir müdahale ile kızlık zarının çıkartılması gerekir.

Yarı Septalı Kızlık Zarı: Kızlık zarı orta kısmında küçük bir zar kalıntısı bulunur. Kızlık zarının tamamen ortadan ikiye bölmediği için cinsel ilişkiye engel bir durum oluşturmaz. Çoğu zaman bir belirti vermez ancak çok nadiren hastalar kızlık zarı kenarında bir doku parçası hissettiklerini söyleyebilirler.

Kresentrik Tip Kızlık: Zarı Kızlık zarının ortasındaki boşluğun yarım ay benzeri bir görüntü oluşturacak şekilde kızlık zarının alt kenarının katlantı oluşturmasıdır. Çiftler, genellikle ağrılı ve çok zor ilişkiye girebilirler. İlişkiye giremeyen çiftler de olabilir. Böyle bir durumda hymenektomi yani kızlık zarının çıkartılması gerekebilir.

Labial Tip Kızlık Zarı: Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması nedeniyle ortasındaki boşluğun nerdeyse kapalıymış gibi görünür. Çiftler ilişkiye giremez veya çok zorlanarak ilişkiye girerler. İlişki sonrası yoğun kanama, ağrı şikayetleri devam edebilir ve her ilişki ile kanama sürebilir. Genellikle hastaların kızlık zarına müdahale edilir.

Anüler Tip Kızlık Zarı: Kızlık zarının ince, elastik yapıda ve düşük kenarlı olması nedeniyle ilişki sırasında ortasındaki boşluğun rahatça esnemesine ve geniş olmasına zemin hazırlar. Damarsal yapıları çok ince ve azdır. Çiftler ilişki sonrası çok az kanama olması, hiç kanama olmamasına nedeniyle kontrol amaçlı sıklıkla doktora başvururlar.

Fimbriad Tip Kızlık Zarı: Kızlık zarının orta boşluğuna bakan kısmının aşırı girintili çıkıntılı olması halidir. Çok nadiren ilişki sırasında zorluk oluşturur. Zarın yüksek kenarlı ve yoğun damarsal yapıya sahip olması durumunda ilişki sırasında ağrı ve aşırı kanama gelişebilir.

Kızlık, Hymen, Bekaret Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi, Hymen muayenesi, Bekaret muayenesi, Kızlık muayenesi veya Bekaret testi adı altında pekçok hastamız kızlık zarı hakkında bilgi sahibi olmak için bize başvurmaktadır. Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılan özel bir muayenedir.

Bu muayene ile kişiler, yaşadıkları olayın kızlık zarı üzerindeki etkilerinin ne boyutda olduğunu ve kızlık zarının bozulup bozulmadığı bilgisini alırlar. Kızlık zarı muayenesi ile kişi, her kadında farklı özellikleri olan kızlık zarının yapısı hakkında bilgi alır. Bu muayene nedeniyle belki de ilk defa jinekologa gelen ve jinekolojik masaya oturan kişiler çok gergin olacağı için, doktoru tarafından güven verilerek rahatlatılmalıdır.

Kızlık zarı muayene bulguları doktoru tarafından kişiye nasıl tarif edilir?

Kızlık zarı muayenesi sonrası kızlık zarının anatomik yapısı ve olası bir zedelenme bölgesi kişiye çizim üzerinde anlatılır. Kızlık zarı iç kısım açıklığını oluşturan deliksi yapı saat benzeri bir konumla benzerleştirilir, yırtık bölgesi tarif edilir. Örneğin 'Kızlık zarı yapınız kalın kenarlı ve saat 7 hizasında yırtık oluşmuş' gibi.

Kızlık zarı muayenesi neden yapılır?

Çoğu zaman toplumsal baskıların sonucu pekçok kişi bakireliği ile ilgili kuşkular taşır ve bu nedenle kızlık zarı muayenesi olmak ister.

Kliniğimize kızlık zarı muayenesi için en sık başvuru nedenleri;

 • Erkek arkadaşımla sadece sürtünme yoluyla birlikte olduk, biraz zorladı sonrasında tuvalete gittiğimde çamaşırımda kan gördüm, kızlık zarım bozulmuş mudur?
 • Yeni evliyiz ancak ilk gece birlikteliğimizde kan gelmedi? Daha önce kimseyle ilişkim olmadı? Neden kanamam olmadı? Kızlık zarım esnek yapıda mı?
 • Oniki yaşında bisiklete binerken sert bir şekilde vajina bölgemde zorlanma hissetdim sonra çamaşırımda birkaç kan damlası gördüm. O zamandan beri kızlık zarımla ilgili kuşkularım var. Acaba kızlık zarım bozulmuş mudur?
 • Yeni evliyiz, birbirimizi çok seviyoruz ancak tam cinsel birleşme sırasında vajina bölgemde çok ağrı ve acı hissettiğim için penisin içime girmesine izin vermiyorum. Artık acı çekeceğimden korktuğum için ilişkiye girmeye bile çekinmeye başladım. İnternetde okudum, bende vajinismus hastalığı mı var yoksa kızlık zarım çok mu dar?
 • Bir ay sonra evleniyorum. Acaba kızlık zarımın yapısı nasıl? Kanama olacak mıdır?
 • Erkek arkadaşımla ilişkiye girdik ama onun da benim gibi ilk deneyimi, hiçbirşey anlamadık, kanamam da olmadı. İlişkiye mi giremedik yoksa kızlık zarım kanamadı mı?
 • Mastürbasyon sırasında yanlışlıkla parmağım vajinadan içeri girdi. Acaba kızlık zarım bozuldu mu?
 • Erkek arkadaşımla üzerimde çamaşır varken ilişkimiz oldu. Herhangi bir kanamam yoktu ancak iki saat sonra lekelenmem oldu bir gün sonra da adet görmeye başladım. Acaba bu kan kızlık zarımdan mı geldi yoksa adet kanamamdan mı? Merak ediyorum kızlık zarım bozulmuş mudur?
 • Küçük kızım 5 yaşında vajina bölgesinde sık sık akıntı ve kaşıntı oluyor. Elini çok sık vajinasını sert sert kaşırken buluyorum. Kızlık zarı bozulmuş mudur?
 • Yedi yaşındayken bir yakınımızın tacizine uğradım. Daha once de bu konuda çok muayene olmak istedim ama emin olamıyorum acaba kızlık zarım bozulmuş mudur?

Kızlık zarı yırtılması, kanaması nasıl olur?

Kızlık zarı dikimi'nin bütünlüğü, vajina içine penis, parmak veya yabancı cisim sokulmasıyla bozulabilir. Bu aşamada kızlık zarı, birden fazla yerden yırtılıp kanamaya neden olabilir.

Eğer cinsel birlikteliğe devam edilirse kızlık zarının yapısının bozulduğu yerlerden kanamalar devam edebilir. Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki farklılıklar nedeniyle bazen kızlık zarından hiç kanama olmayabilir. Kızlık zarının çeşidi, damarsal yapısı, kalınlığı, elastikiyeti, veya ilk cinsel birlikteliğin şekli bu kanama miktarını etkiler.

Esnek yapıda kızlık zarı ilk cinsel ilişkide kanar mı?

İlk cinsel ilişkide her kadında kızlık zarı kanayacaktır' diye bir genelleme yapılamaz. Esnek yapıda kızlık zarı, ilk cinsel birleşme sırasında genişleyerek kanama olmasına izin vermeyebilir. Bu tip kızlık zarında kılcal damarların çok ince ve az sayıda olması kanamanın çok az olmasına veya hiç olmamasına neden olabilir.

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı patlar mı?

İlk cinsel ilişkide kızlık zarı patlamaz, 'kızlık zarının bütünlüğü bozulur'. Toplum içinde sıkça kullanılan kızlık zarı patlaması gibi kavramlar çiftlerin bilinçaltında yoğun korku ve endişe oluşmasına zemin hazırlamakta ve cinsellikle ilgili pek çok patolojik sürecin gelişimini kolaylaştırmaktadır.

İlk cinsel ilişki sonrası ne kadar kanama olur?

Kişiler arası kızlık zarı yapısındaki önemli farklılıklar kanama miktarını etkiler. Genellikle az miktarda, sürüntü şeklinde bir kanama veya bir pedi doldurmayacak miktarda olabilir. Burada ilk cinsel birlikteliğin şekli de önemlidir. Eğer eşlerin her ikisi de cinselliğe hazırsa ve uzun bir ön sevişme sonrası vajinal kayganlığın oluştuğu bir birliktelik yaşanmışsa, çok az miktarda kanama olabilir. Ancak erkek partnerin çok sabırsız ve aceleci olması durumunda kanama miktarı daha fazla olabilir. Nadiren, kalın kenarlı bir kızlık zarı yırtılmasında, kılcal damar ağzı açılabilir ve kanama durmayabilir. 'Koit yırtığı' olarak ifade edilen bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir.

İlk cinsel ilişki sonrası kanama ne zaman durur?

İlk cinsel ilişki sonrası birkaç dakika içinde en geç yarım saat içinde durur. Ancak kanama miktarı çok fazlaysa ve belli bir süre geçmesine rağmen durmuyorsa konuyla ilgili bir jinekologa başvurmak gerekir.

Cinsel birliktelik dışında kızlık zarı nasıl bozulur?

Cinsel birliktelik dışında mastürbasyon sırasında vajina içine parmak veya sert bir cisim sokulması kızlık zarı yapısını bozabilir. Bunun dışında düşme, çarpma veya vajina bölgesine darbe almak da kızlık zarını bozabilir. Sürtünme yoluyla birliktelik yaşanmış veya mastürbasyon sırasında vajina içine sert bir cisim veya parmak sokulmamışsa kızlık zarı yapısı bozulmaz. Ancak yine de konuyla ilgili kuşkusu olanların kızlık zarı muayenesi olarak kesin bir fikir sahibi olması onları rahatlatacaktır. Ayrıca Genital bölgeye olan bir travma veya kaza sonrası kızlık zarı bozulabilir. Yine çok nadiren uzakdoğu sporları, jimnastik gibi perine bölgesinin zorlandığı sporlarda kızlık zarı bozulabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün mü?

Kızlık zarı dikimi mümkündür. Günümüzde, toplumsal baskılar nedeniyle kızlık zarı halen psikolojik önemini korumaktadır. Bu nedenden dolayı, pek çok genç kız çözüm için kadın doğum uzmanına başvurmakta ve böylece daha önce yaşadığı olayın izlerini kızlık zarı dikimi Ankara kliniklerinde ortadan kaldırarak rahatlamaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılır. Bunlar;

 • Kalıcı kızlık zarı tamiri,
 • Geçici kızlık zarı tamiridir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Geçici kızlık zarı tamiri yani cinsel ilişkiden 2-6 gün önce yapılan kızlık zarı tamiri ile kızlık zarına kendiliğinden eriyebilen dikişler konarak ilişki sırasında kanama oluşturulur. Bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından yapıldığı sürece %100 kanama sağlanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kalıcı kızlık zarı tamiri veya Flep Yöntemi cinsel ilişkiden istenildiği zaman öncesinde yapılabilir ve sonrasında uzun süre kalıcı olma özelliği taşır. Bu yöntemde vajinadan oluşturulan doku parçası ile kızlık zarının devamlığını sağlayacak şekilde mikrocerrahi tekniklerle kızlık zarı yeniden oluşturulmaktadır. Vücut tarafından tamamen emilen çok ince dikiş materyalleri kullanılır ve böylece sonraki ilk cinsel ilişkide kızlık zarının kanaması sağlanır.

Flep yöntemi ile uygun vakalarda birden çok sayıda ilişkiye girmiş bayanlarda vajina daraltma işlemi de uygulanabilmektedir. Her iki operasyon da hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Ortalama 15- 20 dakika süren işlemlerdir. Operasyon sonrasında genital bölgede hafif bir gerginlik hissi normaldir, ağrı veya acı kesinlikle hissedilmez. Operasyonun başarısında işlemi yapan jinekologun deneyimli olması kadar kişilerin bakımlarına özen göstermesinin de önemi çoktur. Yapılan işlem kesinlikle hastası ve doktoru arasında gizli kalır.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyat 2024

Kızlık Zarı Dikimi Ankara Fiyatları, her hekim için uyguladığı teknik ve kullandığı ürünlere göre farklılık gösterebilir. Kızlık zarı onarımı yapan doktorların ve kızlık zarı tamiri yapan merkezlerin ücretleri kesin kanama garantisi vermesi ile de ilgilidir. Bu konuda mağdur genç bayanlara kızlık zarı dikimi yapan doktorlar kızlık zarının yırtık şekli ve vajinanın genişliğine göre de kızlık zarı dikimi ankara fiyatını belirler.

Kızlık zarı dikimi ne kadar?

Kızlık zarı dikimi yapan klinikler yaptıkları operasyonun tipine, uygulanan anestezi şekline, kızlık zarı yapısına ve genişliğine göre farklı fiyatlar isteyebilir. Kızlık zarı dikimi planlayan kişilerin uygun klinik ve jinekolog seçiminde, operasyonu yapacak jinekologun bilimsel kimliği, konuyla ilgili tecrübesi ve becerisinin yanında hastasına yaklaşımı, duyarlılığı ve psikolojik destek olabilme özelliği de çok önemlidir. Kliniğin sterilizasyon ve hijyenik kurallara uyması ve cerrahi teknik donanıma sahip olması gerekir.

Kızlık zarı dikimi sonrası iletişim kurmaya devam ettiğimiz hastalarımızın hemen hepsi psikolojilerinin tamamen düzeldiğini ve üzerlerindeki toplumsal baskıdan kurtulduklarını ve hayatlarına yeniden başladıklarını ifade etmektedirler. Bu sonuca göre, kızlık zarı dikiminin sadece cerrahi bir işlem olmadığını aynı zamanda kişilerde psikolojik terapi sağladığını da söyleyebiliriz.

Kızlık zarı dikimi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Operasyon sonrası hastalar kişisel hijyenlerine dikkat etmeli, en az 2 gün su ile temas etmemeli, 2 günden sonra ayakta duş yapmalı ve genital bölgesini sürekli kuru tutmaya özen göstermelidir. Operasyondan hemen sonra kişi aşırıya kaçmadıkça günlük aktivitelerine devam edebilir. Aynı gün içinde il dışından gelen hastalar evlerine geri dönebilirler. En az 10 gün kabız kalmamalı, bol lifli gıdalarla beslenmeli ve yara iyleşmesini hızlandırmak amacıyla protein ve vitaminden yüksek bir diyet uygulamalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi uygulanan kişiler belli aralıklarla ve evlenmeden önce kontrole gelebilirler.

Kızlık zarı dikimini hangi doktorlar yapar?

Kızlık zarı dikimini hymenoplasti konusunda tecrübeli kadın doğum uzmanları yapar.

Dikimi yapılan kızlık zarı % 100 kanar mı?

Dikilen kızlık zarı eğer bu işin uzmanı tarafından yapılırsa %100 kanar.

Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılır mı?

Tamir edilen kızlık zarı ilişkiye giren kişi tarafından anlaşılamaz. Sadece kadın doğum uzmanları veya adli tıp uzmanları tarafından tanı konabilir.

Esnek yapıda kızlık zarına sahip olanlar da kızlık zarını diktirebilir mi?

Kızlık zarı cinsel ilişkiye müsait yani esnek yapıda olanlar ilk ilişkide kanama yaşayamazlar. Bu tip kızlık zarı olanlara da operasyon uygulanabilir.

Doğum yapmış olanlar da kızlık zarını diktirebilirler mi?

Daha önceden ne kadar veya ne zaman ilişki yaşadığının kızlık zarı dikiminde önemi yoktur. Doğum yapmış olanlar da isterlerse kızlık zarlarını diktirebilirler.

Mastürbasyon sırasında parmak veya yabancı bir cisimle kızlık zarı bozulabilir mi?

Parmak veya başka bir yabancı cisim vajina içine sokulursa kızlık zarı bozulabilir ama vajina içine sokmadan yapılan mastürbasyonla kızlık zarı bozulmaz.

Bozulan kızlık zarı kendiliğinden iyileşebilir mi?

Bozulan kızlık zarının kendiliğinden iyileşmesi veya ilaç sürülerek iyileşmesi mümkün değildir.

Kişi kendi kızlık zarını kontrol edebilir mi?

Kişi kendi kızlık zarını kontrol edemez. Uygun pozisyonu aldığınızda ayna yardımı ile sadece görebilirsiniz ancak tıbbi bilginiz yetersiz olduğu için değerlendirme yapamazsınız.

Kızlık zarı bozulmadan gebelik olabilir mi?

Cinsel ilişki olmasa da yani penis vajina teması olmasa da kızlık zarı bozulmadan gebelik olabilir. Kadın genital bölgesi ile spermin temas etmesi, spermin hareketli ve doku üzerinde 72 saat canlı kalabilme özelliği nedeniyle gebelik nadiren de olsa gelişebilir.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj olabilir mi?

Kızlık zarı elastik yapıda ise ve aletlerin girmesine müsait ise, deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
RANDEVU TALEBİ
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluDoç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital Estetik
0312 466 6605