Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital EstetikMENÜ

Vajinoplasti

Vajina daraltma veya vajinoplasti ameliyatı ile kötü travmatik doğum hikayesi olan kadınların ileri derece genişlemiş veya deforme olmuş vajina yapılarının yeniden eski haline gelmesi sağlanır.

Vajinoplasti

Vajina Daraltma Nedir?

Vajina daraltma normal doğum sırasında oluşan, vajinada istenmeyen bir takım doku düzeyindeki genişlemeler, esnemeler ve sarkmaları düzeltmek ve sıkılaştırmak için yapılır.

Vajina genişlemesi cinsel ilişki sırasında partnerlerin her ikisi için de problem yaratır. Genişleme veya bozukluk cinsel ilişki sırasında ağrı, orgazm olamama, cinsel doyumda azalma, cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Bu durumdan dolayı kadının kendine olan güveni azalır, ilişkisi yıpranmaya başlar ve cinsel isteksizlik gelişir. Bu durumları yaşamamak için vajina daraltma ameliyatları yapılmaktadır.

Vajinoplasti Neden Yapılır?

Son yıllarda cinsel hayatla Vajina Estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların Ankara'da vajina daraltma, genital estetik operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır. Genital bölgede normal doğumdan sonra gelişen esneme ve genişlemelere ek olarak skatris dediğimiz doğum dikiş izlerinin kötü iyileşme göstermesi, yapısal ve renk değişikliklerinin olması hem psikolojik bozukluklara yol açmakta hem de cinsel ilişkide ağrıya neden olmaktadır.

Genç yaşlarda bu sorunlarını görmezden gelen veya tedavinin olmadığını düşünen kadınların daha ileri yaşlarında, bu tabloya barsak sarkması, idrar torbasında sarkma ve rahim sarkması da eşlik edecektir. Genital organının görüntüsünden hoşnutsuz çoğu genç kız bu sorunlarını kimseyle paylaşamamakta ve cinsel birliktelikte başarısız olacağı kaygısıyla kendilerine güvenlerini kaybederek cinsel birlikteliği ve evlenmeyi ertelemektedir.

Eğer doğum sonrası sizin de benzer sıkıntılarınız varsa ve bu durum ruhsal durumunuzu bozup cinsel hayatınızı etkiliyorsa, o zaman vajina estetiği yada vajina daraltma (vajinoplasti) operasyonlarına başvurabilirsiniz.

Vajinoplasti ameliyatlarının yaygınlaşması ile pek çoğu kadının gizli sorunlarına estetik çözümler sağlanarak özgüvenleri kazandırılmaktadır. Bu tip ameliyatlarla yalnızca görsel bozukluklar değil aynı zamanda işlevsel eksiklikler de düzeltilmekte ve hastaların hayat kaliteleri artırılırken, psikolojik bozuklukları ortadan kalkmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatları Kaç Çeşittir?

Vajina daraltma ameliyatlarını temelde iki grupta inceleyebiliriz. Birinci grup ameliyatlar için başvuran hastalar genelde genç yaşlardadır ve epizyotomi kesilerinin düzgün iyileşmemesine bağlı vajinal deformasyonları vardır. Genellikle cinsel ve estetik sorunları ön plandadır. İkinci grupta ise daha ileri yaşlarda, estetik kaygılardan çok idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklarla başvuran hastalar vardır. Bu hastalar çoğu zaman problemlerini görmezden gelir ve doktora başvurmayı ertelerler çünkü bu durumlarını paylaşmaktan utanırlar. Büyük kısmının eşinin ve kendisinin cinsel sorunları vardır. Vajina bölgesi daraltılır, idrar torbası ve barsak sarkması da düzeltilir. (ön ve arka kolporafik onarım).

Lazerle Vajina Daraltma (Vajinoplasti) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bu tip operasyonlarda genelde lokal anestezi tercih edilir. Hastanın tercihine göre genel anestezi de uygulanabilir. Öncelikle lazerle tüm vajina yapısı boyunca lazer uygulaması yapılır. Epizyotomi bölgesinin etrafındaki kötü iyileşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren "skatris" dokusu da düzeltilir. Genelde adet bitiminde operasyon planlanır ve operasyon sonrası kişisel hijyeni ile ilgili bilgiler verilir. Operasyon sonrası hastaların ortalama 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Vajina daraltma ameliyatları neler kazandırır?

  • Sosyal ortamlarda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz, özgüveniniz artacak, yeni birliktelikleriniz için kaygı duymayacaksınız.
  • Cinsel birliltelik sırasında yaşadığınız olumsuzluklardan kurtulacaksınız. Vajinanınızın yeniden sıkılaşması ve normal boyutlara gelmesi ile eşiniz ve sizin cinsel hazzınız ve isteğiniz artacak.
  • Vajinadan ses gelmesi sorununuz son bulacak. Bu nedenden dolayı eşinizden utanmayacaksınız, cinsel birliktelikde konsantrasyonunuz artacak.
  • Dar pantolon, tayt, bikini ve mayo giydiğinizde daha rahat olacaksınız. Sık sık çamaşırınızı düzeltmek ve değiştirmek zorunda kalmayacaksınız.
  • Her türlü tedavi ve önleme karşın başedemediğiniz vajinit, vajinal akıntı tablosundan kurtulacaksınız. Genital bölgeniz artık kuru kalacak.
  • Cinsel birlikteliğin başında penisin vajinaya penetrasyonunda labiumların engeli ortadan kalkacak. Kolayca cinsel birliktelik yaşayacaksınız.

Vajinoplasti Ameliyatının Orgazma Olan Etkisi

Orgazm kadınlarda iki şekilde olur; birincisi vajina ön duvardaki G noktasının uyarılması ile buna vajinal orgazm denir.İkincisi klitorisin uyarılması ile oluşan klitoral orgazmdır.

Vajina daraltma ile vajina ile penis birbirine daha fazla temas eder ve bu şekilde G noktası üstüne uygulanan basınç artar, vajina girişi daralınca klitoris bir miktar vajinaya doğru kaymış olacaktır ve klitoris bu şekilde daha fazla yarılacaktır.

Hem G noktasının hem de klitorisin daha fazla uyarılması orgazmın daha kısa sürede ve daha şiddetli olmasını sağlayacaktır. Vajina daraltma operasyonları (vajinoplasti) de mekanik etki ile klitoral bası ve hissi arttırarak cinsel doyumu, performansı ve orgazmı olumlu yönde etkilemektedir. Vajinoplasti ameliyatları erkek partner ların orgazm ve memnuniyetini de yükseltir.

Vajinoplasti ameliyatı için doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Genital organınızda yaşadığınız şikayetlerinizin hem cinsel boyutunun olması hem de en yakınınızla bile paylaşmakta zorluk çekmeniz nedeniyle oldukça gizli ve özeldir. Bu konuyu paylaşacağınız doktorunuza güvenmeniz çok önemlidir.

Vajinoplasti doktorunuzun bilimsel kimliği, konuyla ilgili cerrahi tecrübesi, eğer varsa yurtdışı önemli merkezlerdeki klinik deneyimleri, ulusal ve uluslararası alanlardaki çalışmaları ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız.

Vajina daraltma ameliyatı özel deneyim ve bilgi gerektiren spesifik operasyonlardır. Bu operasyonların yeterli donanımı olmayan doktorlar tarafından uygulanması durumunda, hastaların konuyla ilgili mutsuzlukları daha da derinleşebilir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Doktorunuzun daha önceki operasyonlara ait hastalarının operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmenizi öneririz. Uygun doktor seçiminin yanı sıra kliniğin sterilizasyon ve hijyenik kurallara uyması ve cerrahi teknik donanıma sahip olması gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Eğer bir süredir genital organınızla ilgili sıkıntılarınız var ve bunu paylaşmaktan çekiniyorsanız, rahatlıkla bize ulaşıp daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Genç yaşlarda cinsel sorunlar ve estetik kaygılarla gelen hastalarımız, ileri yaşlarda rahim sarkması, idrar torbasında sarkma, barsak sarkması, idrarı tutamama hatta rahmin tamamen dışarı çıkması gibi işlevsel bozukluklarla başvurmak zorunda kalırlar.

Normal doğum sonrası karşılaştığımız epizyotomi kesisine bağlı vajina yapısında oluşan kalıcı hasarlar vajinal genişlemelere ve gevşemelere neden olur. Bu durum giderek cinsel birliktelikde çiftlerin her ikisi için de sorun olmaya başlar.

Cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel doyumda azalma ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlar. Zaman içinde kadının kendine olan güveni azalır ve cinsel isteksizlik gelişir. Son yıllarda cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, kadınların vajina daraltma (vajinoplasti veya vajina estetik) operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı uygun şekilde yapılmazsa!!!

Eğer ki vajina daraltma ameliyatı ile olması gerektiği kadar daraltma yapılmamışsa ameliyat başarısız olmuş demektir. Bu durumda tekrar bir ameliyat ile yeniden daraltma, revizyon ve sıkılaştırma yapılmalıdır.

Vajina daraltma eğer özellikle vajina girişi çok yukarda kalacak şekilde yapılırsa bu sefer hiçbir birliktelik olmayabilir ya da cinsel ilişkide ağrı yaşanabilir. Çok nadiren vajina daraltma ameliyatından sonra gelişen kaygı nedeniyle ilişkiye girerken çok canının yanacağı endişesi olabilir ve ilişkiden çekinebilir.

Vajina daraltma ameliyatları için başvuran hastalarımızın çok büyük çoğunluğu normal doğum yapmış hastalarımızdır!

Vajinada genişleme vajinada bollaşma vajinal yapılarda esneme vajindan ses gelmesi en sık başvuru nedenlerindendir. Fazla sayıda doğum yapmış olmak iri bebek doğurmak doğum eyleminin normalden çok uzun sürmesi müdahaleli doğum geçirmiş olan hastalarımız vajinal yapılarının hem görsel olarak hem de cinsellik sırasında çok genişlediğini ifade ederler.

Vajinadaki genişleme ve bollaşmanın en büyük nedeni normal doğum sırasında genişleyen esneyen vajinal yapıların doğumdan sonra yeniden eski haline gelememesine bağlıdır. Aynı zamanda doğum eylemi sırasında doğum kanalının genişlemesini sağlamak amacıyla yapılan epizyotomi denilen vajinal kanal kesilerine uygulanan dikişlerin sağlıklı bir şekilde iyileşmemesi veya skatris dediğimiz sertlikler oluşturarak iyileşmesi de vajinal dokularda deformasyon nedenlerindendir. Hiç doğum yapmamış olsa da tamamen kişinin kollajen yapısının özelliğine bağlı olarak vajinada bollaşma ve gevşeme hissedilebilir.

Tabi bir de yaşın ilerlemesine bağlı dokuların kendini bırakmasına bağlı vajinal dokuların da genişlemesi esnemesi nedenlerindendir. Cinsel birliktelik dışında günlük aktiviteleri sırasında vajinadan hava kaçışı hissettiklerini veya gaz çıkartırmış gibi sesler geldiğini ve bu durumdan çok rahatsız olduklarını söylerler.

Bir kadının genital organ yapısından ve görüntüsünden memnun olmaması hem kişisel özgüveni açısından hem de cinsellik sırasında eşiyle iletişiminde oldukça büyük sorunlar yaşamasına zemin hazırlar. Vakitlice bu sorununu çözmek yerine utanıp görmezden gelinmesi veya neredeyse başvuracağını tam olarak bilememesi sonraki zamanlarda eşiyle geri dönüşü olmayan problemlerin oluşmasına neden olur.

Vajinayı sıkılaştırma ameliyatlarını çok sıklıkla lokal yani sadece ameliyat yapılan vajinal dokuların uyuşturulması ile yapılabilen hastalarımızla sohbet esnasında son derece kolay uygulanabilen ameliyatlardır. Çok korkarak ve çok gerilerek başvuran hastalarımız ameliyat başladıktan çok kısa süre sonra hiçbir ağrı sızı hissetmediklerini ve bu kadar kolay bir ameliyat olduğunu hiç tahmin etmediklerini ifade ederler.

Vajina sıkılaştırma ameliyatlarında çoğu zaman öncelikle lazerle vajina gençleştirme uygulaması yaparak başlıyoruz!

Lazerle yapılan vajina gençleştirme operasyonlarında asıl amaç cerrahi ile sınırlı alanda yapılan daraltma operasyonunu tüm vajinal kanal boyunca ve 360 derece olacak şekilde uygulanabilmesidir. Ortalama 20- 25 dakika gibi kısa sürede uygulama kolaylığı vardır ve lazerle vajinayı daraltma ameliyatı sırasında hastalarımız kesinlikle ağrı acı hissetmezler.

Lazer uygulamasının sonrasında vajinal dokularda doğum, kürtaj veya başka müdahalelere bağlı gelişen deforme olan sarkma esneme gevşeme gösteren doku fazlalıkları üçgen bir parça çıkartılacak şekilde vajinadan dışarıya eksize edilerek alınır. Ve tüm vajinal katlar uygun steril koşullarda vücudun tamamen emdiği dikiş ürünlerini kullanarak karşılıklı tabakalar karşı karşıya olacak şekilde yeniden daraltılarak bir araya getirilir.

Sadece vajinal dokuların daraltılması değil vajinayı sıkılaştırma ameliyatları sırasında aynı zamanda vajinanın tam giriş bölümünü daraltmak amacıyla vajina alt duvarını oluşturan iki taraflı pelvis tabanını oluşturan levator ani kasının da birbirine dikiş atılarak yaklaştırılması gereklidir. Vajina ameliyatları vajinoplasti sırasında vücudun tamamen emdiği dikiş ürünleri kullanıldığı için hastalarımız tekrardan başvurup dikiş aldırmak zorunda değillerdir.

Vajina daraltma ameliyatı ne kadar sürer?

Vajina daraltma ameliyatları lokal anestezi altında hem lazer hem de cerrahi uygulayarak yapılan ve ortalama 45 dakika süren riski çok fazla olmayan hastalarımızla sohbet ederken kolayca uygulanabilen operasyonlardır. Ameliyat sırasında kesinlikle ağrı sızı hissetmeyen hastalarımız ameliyat sonrası da günlük aktivitelerine devam edebilirler.

Vajinayı daraltma ameliyatları veya vajinoplasti genital bölgenin anatomik yapısını çok iyi bilen spesifik çalışan jinekolog uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu işin uzmanı ehil eller tarafından yapıldığı zaman hemen hemen yok denecek kadar az riskleri olan bir ameliyattır.

Vajina daraltma, gençleştirme, vajina sıkılaştırma ameliyatlarında en sık sorulan sorular neledir?

İdeal vajina darlığı ne kadar olmalıdır. Ben üç tane doğum yaptım benim vajinam ne kadar dar olacak? Her kadının vajinal yapısının özelliği nasıl her kadının burnu farklı yapılardaysa vajina doku özellikleri ve şekilsel yapıları da ona göre farklılık gösterecektir. Yani ideal vajina yapısının bir standardı yoktur. Vajinoplasti ameliyatı yapılırken de ezbere bir yaklaşım kesinlikle yapılamaz. Kişinin ideal vajinal yapısı darlığı ameliyatı yapan doktorun tecrübesi doğrultusunda ve kişinin özel istekleri doğrultusunda yeniden şekillendirilir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası ne zaman normal hayata dönülür?

Vajina daraltma ameliyatından hemen sonra hastalarımız günlük aktivitelerine devam edebilirler. Genelde Lokal anestezi dediğimiz sadece ameliyat yapılan vajinal dokularda uyuşturma yapıldığı için yani genel anestezi uygulanmadığı için çok ciddi dinlenme ihtiyaçları olmayacaktır. Tabi çok ağır sporsal aktiviteleri yapabilecekleri anlamına da gelmez bu durum. Ev ortamlarında hafif günlük aktivitelerine uygulamalarında hiçbir sakınca yoktur. Genel olarak 3 gün sonra işinize devam edebilirsiniz.

Ameliyat sonrası 48 saat sonra sadece ayakta olacak şekilde ılık duş şeklinde banyo yapılması doğru olacaktır.

Vajina daraltma, gençleştirme vajinoplasti ameliyatı sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girilmesi önerilir?

Labioplasti iç dudakların düzeltilmesi ameliyatlarından sonra olduğu gibi vajina daraltma vajinoplasti ameliyatlarından sonra da ortalama 1.5 ay sonra cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Ortalama 1 aylık bir süreçte deniz havuz küvet jakuzi sauna hamam gibi nemli ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Vajina sıkılaştırma ameliyatından sonra ne zaman dikiş aldırmak için kliniğe başvurulur?

Vajinayı daraltma ameliyatlarında labioplasti ameliyatlarında da olduğu gibi tamamen vücudun emdiği dikiş ürünleri kullanıldığı için tekrar dikiş almak için kontrole gelinmesine gerek yoktur. Bu da vajina estetiği ameliyatı için Ankara dışından gelen pek çok hastamız için büyük kolaylık sağlayan bir durumdur.

Vajinayı daraltma ameliyatı için Ankara dışından gelip aynı gün geri dönmek mümkün müdür?

Lazerle vajinayı sıkılaştırma ameliyatları için Ankara’ da ki kliniğimize başvuran hastalarımızın büyük çoğunluğu Ankara dışından şehirlerarası ve son yıllarda ülkeler arası da sıkça gelip aynı gün genel olarak lokal anestezi ile uygulandığı için de rahatça şehirlerine geri dönebilir hastalarımız.

Şuana kadar yaptığımız binlerce hastalarımızdan bu konuda herhangi bir zorluk çektiklerine şahit olmadık. Tabi genel olarak uçak veya otobüs le yolculuk yaptıkları için önerimiz kendileri için en uygun zamanı belirledikten sonra kliniğimizden randevu almaları ve ona göre yolculuk planlarını yapıp biletlerini organize etmelerini öneririz.

Vajinayı daraltma ameliyatlarından sonra vajinal yapılar yeniden eski haline döner mi?

Vajina daraltma ameliyatlarından sonra eğer normal doğum iri doğum veya ekstra travmatik bir müdahale geçirilmezse yeniden genişleme olmayacaktır.

Lazerle vajina sıkılaştırma ameliyatlarının ücreti fiyatı nedir vajina daraltma ameliyatı ne kadar tutar?

Vajina daraltma, lazerle vajinayı sıkılaştırma, lazerle vajina gençleştirme gibi uygulanan vajina daraltma ameliyatlarının ücretleri ameliyat alanının deformasyonu ve genişliği ve tercih edilen anestezi uygulamasının genel anestezi veya lokal anestezi uygulamasına göre değişebilir.

Eğer sizin de doğum sonrası vajinal yapılarınızla ilgili hem cinsellik sırasında hem de görüntü olarak estetik kaygılarınız varsa bu konuyu çok fazla ertelemeden vakitlice Vajina estetiği Lazerle Vajina sıkılaştırma kararınızı alıp uygulamanızı öneririz.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
RANDEVU TALEBİ
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluDoç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital Estetik
0312 466 6605