Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital EstetikMENÜ

Labioplasti

Labioplasti, genital bölgede vajinanın hemen giriş kısmında ve onun hemen dış kısmında yer alan, dış dudak normalden daha büyük veya sarkık olması durumunun düzeltilmesine labioplasti denir.

Labioplasti

Labioplasti Nedir?

Labioplasti, labium minus (iç dudak) genital bölgede vajinanın hemen giriş kısmında ve onun hemen dış kısmında yer alan labium majusların (dış dudak) normalden daha büyük veya sarkık olmasının düzeltimesi ameliyatına denir.

Çoğu zaman sol ve sağ labium minus ve majuslar arasında asimetri de olabilir. Labioplasti ameliyatı ile her iki labium eşit büyüklüğe ve görünüme kavuşturulabilir. İç dudakların normalde olması gereken anatomik görüntüsü iç dudakların içinde kalacak şekilde olmasıdır. Labioplasti ameliyatı ile bu problem çözülmektedir. Uzun ve sarkık olması ve hastalarımız tarafından ‘Fil Kulağı’ gibi tarif edilen görüntüde olması normal değildir.

Labioplasti Ankara

Hem görsel ve hem de estetik endişelerle, kadın hastalarımızın ankara'da en fazla başvurduğu, vajina estetiği ameliyatı, labioplasti olsa da gerçek anlamda labiumlarda işlevsel olarak da eksiklikler olmaktadır. Normalden uzun, sarkık ve iri labiumların olması hastalarımızda özellikle genç yaş grubu hastalarımızda ciddi psikolojik bozuklukluklara ve özgüven eksikliğine neden olmaktadır.

Dış genital organlarına bakmaya bile çekindikleri ve sırf bu yüzden cinsel birliktelik yaşayamayacakları düşüncelerine bile tanık oluyoruz. Ya da genital bölgedeki kötü ve koyu renkli görüntünün hiçbir cinsellik yaşamasa bile partnerinda daha önce pekçok deneyim yaşamış imajından çekinmektedirler. Bunun yanında dar kot ve çamaşırlarında iç dudakların çok rahatsızlık vermesi sosyal ortamlarda, spor ve günlük aktivitelerde de kendilerini kötü hissetmelerine yol açmaktadır. Bu hastalarımızın mayo, bikini, tayt ve dar giysilerden uzak durduklarına tanık oluyoruz.

Genital vajina kısımda normalden daha uzun labiumların olması sürekli nemli bir ortam oluşmasına ve kronikleşen geçmeyen vajinal enfeksiyonlara veya bartholin bezinin abseleşmesine zemin hazırlamaktadır. Tabi bir de cinselliğin kötü etkilenmesi, kadının eşine karşı kendisinin kötü hissetmesi en fazla rastladığımız başvuru nedenlerinden biri.

Labioplasti ameliyatı sonrası, görüşmeye devam ettiğimiz hastalarımız sosyal ortamlarda kendilerini daha rahat hissettiklerini, özgüvenlerininin arttığını ve cinsel hayatlarındaki olumsuzluklardan kurtulduklarını ifade etmektedirler.

Neden Labiumlarda şekilsel bozukluklar gelişir?

Ergenlik döneminden sonra artan hormonal aktiviteye bağlı olarak labiumlarda görüntüsel değişiklikler oluşmaktadır. Temelde bu nedenden dolayı iç dudaklar sarkık, uzun ve kıvrık bir hale gelebilmektedir. Oluşan nemli ortamlar da kronikleşen vajinal enfeksiyonlara ve renk ve şekilsel değişimlere neden olmaktadır. Asimetrik iç dudaklar da yine ergenlik döneminden sonra sıkça oluşur ama doğuşdan itibaren gelişme riski de oldukça yüksektir. Labioplasti ameliyatı video ile ilgili çeşitli videolarımızı izleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı ortalama 45 dakika sürer. Hastalarımız tarafından genelde lokal anestezi tercih edilir ve sıkılıkla lokal anestezi ile uygulanır. Ancak genel anestezi de uygulanabilir.

Labioplasti, hastalarımızın tercihine göre, genel veya lokal anestezi uygulaması ile hastanede gece yatmadan ayaktan aynı gün günlük aktivitelerine geri dönebildikleri konforda bir ameliyattır. Ameliyat sırasında labium minus lardaki ileri derece sarkık asimetrik ve büyük olan doku fazlalıkları olması gerektiği anatomik yapılara uygun bir görünümde küçültülür.

Ameliyata çoğu zaman kliteroplasti dediğimiz, klitoris dokusu üzerindeki sarkık ve ileri derece büyük olan dokular da benzer şekilde anatomik yapıya en uygun şekilde küçültülür.

Operasyondan hemen sonra hastalarımız günlük aktivitelerine ve iş tempolarına geri dönerler. Operasyon sonrası ilk 2 gün duş almamaları ve sonraki 10 gün hep ayakda duş almaları istenir. Hastalara kişisel hijyenleri tarif edilir, operasyon sonrası 3-4 hafta cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir.

Daha detaylı bilgi için labioplasti ameliyatı nasıl yapılır? konumuzu inceleyebilirsiniz

Labioplasti ameliyatından sonra dikiş alınır mı?

Labioplasti ameliyatında kullanılan dikiş, ürünleri vücut tarafından tamamen emilebilme özelliğindedir ve operasyon sonrası dikiş alınmaz. Operasyondan sonra yara iyileşmesinin tamamlanması ile bu bölgede kesinlikle iz kalmaz. Dikişlerin alınması için tekrar doktora başvurulması veya kontrole gelinmesine gerek yoktur.

Kliteroplasti operasyonu Labioplasti ile eş zamanlı mı yapılmalıdır?

Hastalarımızda gözlemlediğimiz iç dudakların görüntüsel bozukluklarına çoğu zaman klitoris bölgesinin de normalden daha iri ve katlantılı deri kıvrımları da eşlik etmektedir. Bundan dolayı çoğu hastalarımızda labioplasti ameliyatı ile birlikte kliteroplasti operasyonu da uygulanmaktadır.

Labioplasti ameliyatı, öncelikle hastaların istekleri doğrultusunda labiumlara şekil verilir. Çoğu zaman hastalar iç dudakların tamamen çıkarılmasını veya dışardan bakınca dış dudakların içinde kalacak şekilde görünmemesini tercih etmektedirler. Bu aşamada hastalarımızın isteklerinin yanı sıra labiumların normal anatomik yapısı için olması gereken en uygun şekil verilir.

Labioplasti sonrası cinsel haz etkilenir mi?

Hem labiumların hem de klitoris bölgesindeki gereksiz doku katlantılarının alınması ile bu bölgenin daha duyarlı hale getirilir ve cinsel hazzın daha yoğun yaşanmasını sağlar. Ayrıca hastalarımızın hemen hepsi dış genital organlarındaki görüntüsel değişimle birlikte özgüvenlerinin arttığını ve cinsel mutluluklarına kavuştuklarını ifade etmektedirler.

Bakire olanlar labioplasti yaptırabilir mi? bekaret bozulur mu?

Bu tip operasyonlar kızlık zarına asla zarar vermez çünkü kızlık zarı operasyon bölgesinden 3-4 cm daha içerdedir. On sekiz yaşını tamamlamış ergenlerde ve bakirelerde de rahatlıkla uygulanabilir.

Labioplasti operasyonu uygulanan hastalar daha sonra normal doğum yapabilir mi?

Ankara 'da Labioplasti ameliyatı olmayı planlayan hastalar sıklıkla bu sorunun cevabını merak ederler. Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel oluşturmaz. Uygulanan dikişler vücut tarafından emilir ve iz kalmaz.

Labioplasti sonrası siz ifade etmediğiniz sürece hiçbir doktor labioplasti ameliyatı yaptırdığınızı anlamayacaktır. Tabi ki partnerınız da aynı şekilde anlaması mümkün değildir çünkü tamamen izi olmayan nerdeyse ‘anadan doğma’ bir görüntü oluşacaktır.

Labioplasti ile aynı zamanda vajina daraltma ameliyatı da olabilir mi?

Hem labioplasti ameliyatı hem de vajina daraltma ameliyatının aynı zamanda yapılması çoğu hastamız tarafından tercih edilmektedir. Böylece operasyon sonrası dikkat edilmesi gereken uygulamalar açısından ortak bir dönemden geçilerek daha sonraki memnuniyet süreçlerine en kısa zamanda ulaşabiliyorlar.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatı 2024

Labioplasti fiyatları, ameliyatı yapan klinikler uygulanan anestezi şekline, iç dudakların yapısına, genişliğine, uzunluğuna eşlik eden ek operasyonların varlığına göre farklı ücretler talep edebilirler. Labioplasti ücreti kullanılan ürünlerin emilebilir olup olmaması ile de yakın ilişkilidir.

Labiolasti ameliyat fiyatı nedir? Neye karar verilir? çok merak edilen ve sorulan bir soru. Fiyatlandırma hastanın labium ve kiteral dokusunun büyüklüğü ve sarkıklığı ile yakın ilişkilidir. Labiumlar bazı hastalarımızda ileri derece büyük ve sarkık olup bacaklarına değen hastalarımız oldu. Bazı hastalarımızda ise çok küçük bir asimetri olsa da her iki labial dokuda bu o hastamızın psikolojisini bozup takıntı haline dönüşmesi nedeniyle iç dudak küçültme iç dudak düzeltme ameliyat isteği olabiliyor.

Labioplasti operasyonunu için doktorunuzu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Labiumların anatomik yapıları nedeniyle labioplasti operasyonları özel deneyim ve bilgi gerektiren spesifik operasyonlardır. Operasyon sonrası ödem, hematom ve enfeksiyon riski nedeniyle dokulara en az travma ile cerrahi uygulanmalıdır. Vajinoplasti bu operasyonların yeterli donanımı olmayan doktorlar tarafından uygunlanması durumunda, hastaların konuyla ilgili mutsuzlukları daha da derinleşebilir ve hayal kırıklıkları yaşanabilir.

Labioplasti için uygun klinik ve jinekolog seçiminde, operasyonu yapacak jinekologunuzun bilimsel kimliği, konuyla ilgili tecrübesi ve becerisinin yanı sıra eğer varsa yurtdışı önemli merkezlerdeki klinik deneyimleri, ulusal ve uluslararası alanlardaki çalışmaları ile ilgili de bilgi sahibi olmalısınız. Doktorunuzun daha önceki operasyonlara ait hastalarının operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını görmenizi öneririz. Uygun doktor seçiminin yanı sıra kliniğin sterilizasyon ve hijyenik kurallara uyması ve cerrahi teknik donanıma sahip olması gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız.

Genital estetik operasyonlarından sıklıkla yaptıklarımızdan biri labioplastidir. Labioplasti vajina girişindeki labium minus ve onun hemen dış kısmında yer alan labium majusların normalden daha büyük veya sarkık olması durumunda düzeltilmesidir. Bazen sağ ve sol labiumlar arasında asimetri de olabilir. Yine labioplasti ile her ikisi de eşit büyüklüğe getirilebilir.

Labioplasti görsel ve estetik kaygılarla hastaların ensık başvurduğu genital estetik operasyonu olsa da aslında işlevsel olarak da labiumlarda eksiklikler gözlenir. Labiumların normalden büyük, sarkık veya asimetrik olması bu bölgenin uzun süre nemli kalmasına yol açarak vajinit veya Bartholin bezinin abseleşmesine zemin hazırlar. Dış genital organı ile ilgili estetik kaygıları olan kadınlar zaman içinde kendilerine olan güvenlerini kaybederek cinsel yaşamlarında olumsuzluklar yaşayabilirler.

Özellikle ergenlik sonrası genç kızların labiumların normalden iri, sarkık ve asimetrik olması sonucu dış genital organlarına bakmaya bile çekindiklerini ve bu nedenden dolayı ilerde birliktelik yaşayamayacakları düşüncelerine de tanık oluyoruz. Bazen normalden daha büyük olan labiumlar, penisin vajina girişinde de engel oluşturabilir ve ağrılı cinsel ilişkiye yolaçabilir.

Labiumları normalden büyük, sarkık veya asimetrik olan kadınlar sosyal ortamlarda, günlük aktivitelerinde de kendilerini rahat hissetmeyebilirler; sıklıkla mayo, bikini veya dar pantolonları giymekden kaçındıklarını söylerler. Benzer şikayetlerle bize başvuran hastalara uyguladığımız Labioplasti operasyonları ile yüksek oranda hasta memnuniyetine ulaşmaktayız.

Neden labium minus dokularında büyüme ve sarkma olur?

Labiumların yani genital bölge iç dudakların normalden daha büyük sarkık ve asimetrik olması genellikle ergenlik döneminden sonra yaşanılan hormonal değişim sonrası gelişmeye başlar. Bu durumun normal olmadığının farkına varılması kişinin bunu takıntı haline getirmesine ve rahatsızlık duymasına zemin hazırlar. Özellikle genç kadınların sosyal ortamlarda spor yaparken dar kıyafet ve tayt giyilmesi yazın bikini ve mayo giyimi sırasında genital bölgede labium iç dudakların aşırı büyük olması sorun yaratmaya başlar.

Sürekli bu bölgesini gizleme ve çamaşırlarını düzeltme ihtiyacı duyar. Cinsel hayatlarında da kendi özgüvenleri açısından sorun yaşadıkları için bunu partnerlerine de yansıtırlar. Bu da ikili ilişkilerine yansıyacağı için sıkıntıların büyümesine neden olabilir. Hijyen açısından da labium minus yani iç dudakların normalden daha büyük sarkık olması halinde bu bölgenin sürekli nemli kalması ve vajinal floranın bozulmasıyla sık vajinal akıntı ve vajinal enfeksiyon gelişmesine neden hazırlar. Labiumların yani iç dudakların sürekli nemli olması aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarının da sık yaşanmasına neden olur.

Genital bölge iç dudaklarda şekil bozukluklarının olması ve bunu kişinin takıntı haline getirmesi hem özel hayatında hem de sosyal ortamlarda çeşitli sorunlara zemin hazırlayacağı için bu tip sorunları olan özellikle aktif cinsel hayatı olanların bu sorunu çok fazla ertelememesi önemlidir. Çünkü zamanla ikili ilişkilerde bu durumun sekonder etkileri mutlaka gözlenecektir. Zamanla cinsel isteksizlik ve cinsel mutsuzluk ve birlikteliklerde geri dönüşü olmayan hasarlara yol açacaktır. O yüzden vakitlice bu problemin çözüm yollarını araştırmak doğru olacaktır.

Labioplasti Ameliyatı Ankara

Yıllardır Labioplasti Ankara kliniğimizde uyguladığımız bu operasyona ait hastalarımızdan ameliyat sonrası güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu ameliyatı olup kendine güveni gelen pek çok özellikle genç yaş grubu hastalarımızın kendilerine güvenlerinin gelmesi ile birlikte sosyal anlamda çok rahatladıklarının mesajını alıyoruz.

Çoğu Ankara dışından gelen hastalarımız aynı gün rahatlıkla şehirlerine geri dönme şansı yakalarlar. Hastalarımızın tercihine göre genel veya lokal anestezi ile ağrısız acısız bir şekilde ameliyat ve ameliyat sonrası dönemi geçirirler.

Labioplasti ameliyatı (iç dudakların küçültülmesi) için, çoğu zaman Ankara dışından şehirlerarası veya yurt dışından hastalarımızın başvurduklarına tanık oluyoruz. Çünkü çok özel bir ameliyat olması nedeniyle spesifik hizmet veren kliniklerde tedavi ve ameliyat olmak istekleri vardır hastalarımızın.

Hastalarımız bize başvururken son derece utanarak bu problemlerini bizimle paylaşırlar. Çok yakınlarına bile anlatamadıkları bu sorunları onların ruh sağlıklarını çok kötü etkilediklerini ifade ederler. Yakın arkadaşlarına bile nerede nasıl iç dudakların düzeltilmesi ameliyatı olacaklarını soramadıklarını söylerler. Durum böyle olunca bize ulaştıkları zaman ifade ettikleri çoğu zaman internet sitemizde detaylı araştırma ve bilgi aldıklarını ve bulabildikleri en güvenilir doktoru buldukları için yüz yüze görüşmemizde de sıkça ifade ettiklerini gözlemliyoruz.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastalarımızın İç dudakların düzeltilmesi ameliyatı ile en çok merak ettikleri soruların başında ameliyatın kaç saat sürdüğüdür. Bu ameliyat ortalama 45 dakika sürer. Ameliyat sonrası yoğun bir dinlenme sürecine gerek yoktur. Hastalarımız genel anlamda ev ortamlarında günlük aktivitelerine devam edebilirler. Genital iç dudakların düzeltilmesi ameliyat sonrası hastalarımıza kullanmaları için bir antibiyotik bir ağrı kesici ilaç önerisinde bulunuruz. Ayrıca bir hafta süreyle ameliyat bölgesine uygulamasını önerdiğimiz batikonlu pansuman yapılmasını isteriz.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası

  • Hijyenlerine dikkat etmeleri önemli bir detaydır. Özellikle tuvalet ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra mutlaka ameliyat bölgesini kuru tutmaya yönelik bazı önerilerimizi paylaşırız.
  • Deniz havuz küvet jakuzi gibi nemli ortamlardan ortalama 4 hafta uzak durmaları gerekir.
  • Pilates yoga jimnastik tarzı genital bölgeye yönelik açma germe hareketlerinin uygulanması 4 hafta süreyle önerilmez.
  • Ata binmek motora veya bisiklete binmek 4 hafta yapılmaması gereken spor aktiviteleridir.
  • Ortalama 4 hafta süresince hastalarımızın aktif cinsel birliktelik yaşamaması istenir.
  • Ameliyat sonrası bir ay boyunca epilasyon ağda veya lazer uygulaması bu bölgeye kesinlikle önerilmez.

Labioplasti Ankara operasyonu nun klinikte kolayca uygulanabilme özelliğinin olması hastalarımız için de son derece rahatlatıcı bir özelliği çünkü büyük hastaneler bu kadar özel bir konu için başvurmak ve çok kalabalık hizmet veren ortamlarda özel bölge estetiği cinsel estetik uygulanması pek çok kadının tercih etmediği bir yaklaşım.

Labioplasti Yapan Doktorlar

Labioplasti yapan doktorlar, genital estetik özel bölge estetiği cinsel estetik konusunda çok spesifik çalışan ve hemen hemen sadece bu operasyonları yapan doktor olmalarına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü genital bölgenin kendine özgü işlevsel ve anatomik yapıları vardır. Hem sinir dokusu hem de kanlanma açısından son derece farklıdır. Yani genital bölge üzerindeki operasyonlara çok hakim olabilmeli genital estetik cinsel estetik özel bölge estetiğinin çok başarılı ve optimal uygulanabilmesi için bir doktorun her ameliyatı değil sadece genital estetik ameliyatı yapması doğru olacaktır.

Labioplasti yapan doktorun spesifik çalışması aynı zamanda hastasını daha iyi tanıması onun ruh hali ve beklentilerini daha kolay kavramasını sağlayacaktır. Tabi bu durum da hastaya çok güzel bir geri dönüş sağlayacaktır. Hasta doktoruna olan inancı ve güveni onu kolayca anladığını idrak etmesiyle daha fazla olacaktır. Bu operasyonu yaptırmak için seçeceğiniz doktorun en büyük özelliğinin bu işi spesifik yapması olduğundan emin olmalısınız.

Labioplasti, genital bölge iç dudak küçültme ameliyatları, kadınların yıllarca kafasına taktığı kendine güvenin son derece azaldığı cinsellik sırasında eşine karşı mahçup ve kötü hissettiği labium minus yani iç dudak estetik görüntüsünün kısa süreli ve riski son derece düşük bir operasyon ideal bir görüntüye kavuşması nedeniyle çok büyük memnuniyete neden olmaktadır.

Ameliyatlardan sonra hemen hemen tüm hastalarımızdan ortak duyduğumuz ifade, bu kadar kolay bir ameliyat olacağını bilseydim emin olun daha önce başvururdum. Bu ameliyatın böyle bir operasyonun yapıldığından bile haberim yoktu. Çok şükür psikolojim düzeldi ve kendime olan güvenim geri geldi. Artı hijyenik açıdan da son derece rahatladım yazın rahatça bikini ve mayomu giyebiliyorum. Spora gittiğimde dilediğim gibi dar taytlar kullanabiliyorum. En önemlisi eşimle cinsel birliktelik sırasında da artık son derece rahatım aklıma genital bölgemle ilgili en ufak bir soru işareti bile gelmiyor. Bu ve bunun gibi hayatıma pek çok pozitif değişiklikler katan Doktorum Ebru Zülfikaroğlu na minettarım. İyi ki bu ameliyatı yaptırmak için daha fazla beklememişim."

İşte bu ve bunun gibi benzer sözleri nerdeyse tüm hastalarımızdan duyuyoruz. Siz de eğer genital bölge iç dudak sarkması gibi benzer sorunlar yaşıyorsanız operasyon kararınızı kesinlikle ertelemeyin. Hem sosyal ortamlarda hem cinsel hayatınızda son derece rahatlayacaksınız.

SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
RANDEVU TALEBİ
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluDoç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital Estetik
0312 466 6605