Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital EstetikMENÜ

Kegel Egzersizleri

Gebelik ve menopoz döneminde yıpranmaya uğrayacak pelvik taban kaslarının düzenli çalıştırılması, bölge kaslarını güçlendirerek, fonksiyonların daha iyi yerine getirmesini sağlar.

Kegel Egzersizleri

Pelvik Taban Kaslarının Güçlendirilmesi

Kegel Egzersizleri pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi amacıyla uygulanır. Pelvik taban kasları cinsel birliktelik, orgazm ve normal doğumun tüm evrelerinde önemli işlevlerinin yanı sıra ıkınma, idrar yapma, dışkılama ve pelvik bölgede yer alan organların anatomik yapılarını korumakla sorumludur.

Bir kadının hayatının tüm döneminde pelvik taban kaslarının önemi çok fazladır. Zor doğum, iri doğum, çok sayıda gebelik yaşamak ve çok doğum yapmak pelvik taban kaslarının zarar görmesine ve işlevlerini tam olarak yerine getirememesine neden olabilir. Günlük yaşamda bu kasların düzenli olarak çalıştırılmaması ile birlikte menopoz sürecinde genital yapılarda gelişen gevşeme bu kasların kasılma yeteneğinde azalmaya neden olabilir.

Kegel Egzersizleri Neden Yapılmalı?

Gebelik, doğum ve menopoz döneminde yıpranmaya uğrayacak pelvik taban kaslarının düzenli olarak çalıştırılması bu bölge kaslarını güçlendirerek, fonksiyonlarını daha iyi yerine getirmesini sağlar. Güçlü pelvik taban kasları ile ameliyata gerek kalmadan pek çok sorun çözüme kavuşabilir.

Pelvik Taban Kasları Nasıl Hissedilir?

Kegel egzersizlerini yapabilmek için pelvik taban kaslarınızı çok iyi hissedebilmelisiniz. Bu bölge kaslarının ayrımını yapmanın en kolay yolu idrarınızı yaparken birden idrar yapmaya ara verip sonra tekrar yapmaya başlamanızdır. İdrarınızı tutmaya çalışırken kasdığınız kaslar pelvik taban kaslarınızdır. Yine vajina içine yerleştirdiğiniz isaret parmağınızı sıkmaya çalışırken kullandığınız kaslar da pelvik taban kaslarınızdır.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Günün herhangi bir saatinde evde, işyerinizde, televizyon izlerken, araç kullanırken rahatlıkla uygulayabileceğiniz egzersizlerdir. Kegel egzersizlerini yaparken tarif ettiğimiz pelvik taban kaslarınızı 3- 10 saniye tutup sonra yine 3- 10 saniye gevşetmelisiniz. Bunu arka arkaya 10 defa tekrar edin. Gün içinde 3 seansda bu egzersizleri tekrarlayın. Egzersizleri mesaneniz boşken uygulayın. İdrar yaparken bu egzersizleri uygulamayın. Bu egzersizleri günde 5 seansdan fazla uygulamayın.

Kegel Egzersizleri Size Neler Kazandıracak?

  • Cinsel birliktelik sırasında hem sizin hem de eşinizin cinsel hazzınızı artıracak.
  • Cinsel isteksizlik ve orgazm olamama sorunlarınızın çözümünde destek olacak.
  • Hafif derece idrar kaçırma probleminiz varsa tedavinize destek olacak veya henüz böyle bir probleminiz yoksa ilerde oluşmasına engel olacak.
  • Doğum öncesi gebelik sırasında uygulanması normal doğumda pelvik taban kaslarınızın hazır olmasını sağlayacak.
  • Rahim sarkması, mesane sarkması ve barsak sarkması gibi sorunlarınızın oluşumuna engel olacak.
SİZDEN GELENLER
TÜM YORUMLAR
RANDEVU TALEBİ
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Ebru ZülfikaroğluDoç. Dr. Ebru ZülfikaroğluKadın Hastalıkları, Doğum, Vajinismus ve Genital Estetik
0312 466 6605